top of page

Державний історико-меморіальний Лук'янівський заповідник

Державний історико-меморіальний Лук”янівський заповідник створено згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.1994 №447 «Про оголошення комплексу пам’яток історії та культури Лук’янівського цивільного кладовища в м. Києві Державним Лук”янівським  історико-меморіальним заповідником».
Заповідник створено на базі комплексу пам’яток історії та культури Лук’янівського цивільного кладовища, які знаходяться на державному обліку з метою їх збереження, реставрації, створення та відтворення;є науково-культурною організацією і підпорядковується Департаменту житлово-комунальної інфраструктури.
Лук’янівське цивільне кладовище є одним з найстаріших некрополів Києва. Офіційне рішення про відкриття міська управа прийняла в 1878 році.
На Лук’янівське кладовище переносили прах покійних після руйнування поховальних комплексів на Аскольдовій могилі, Щекавиці, у Покровському монастирі, біля Феодорівської Лук‘янівської церкви.
Сюди було перенесено тлін інокині Анастасії – княгині Романової, професорів КПІ В.П. Іжевського та М.І. Коновалова, полеглих під Крутами студентів – Шульгіна та Наумовича, привезено землю з братської могили на Соловках, в якій почиває прах репресованого поета, літературознавця, перекладача Миколи Зерова. Капсулу з землею підпоховано в могилу його сина Костика.
Лук’янівське кладовище було засноване як православне, але ховали на ньому представників різних національностей і віросповідань – тут є могили росіян, євреїв, французів, німців, чехів, поляків, болгар, угорців, греків, вірменів, грузинів, естонців, ін. Існували окремі ділянки для поховань католиків, членів громади маріавітів. А завдяки тому, що кладовище було Центральним, воно стало місцем останнього спочинку багатьох відомих осіб – викладачів і професури КДА, КПІ, науковців різних галузей, зокрема світочів медицини, а також священнослужителів, художників, літераторів, музикантів.
Серед них – академіки медицини М.Д. Стражеско, О.Ю. Лур’є, О.М. Марзєєв, В.Ю. Чаговець; математики Д.О. Граве, Г.В.Пфейфер; астроном О.Я. Орлов; історик, другий президент АН УРСР М.П. Василенко; ботаніки М.Г.Холодний, М.Ф. Кащенко, О.В. Фомін, чиє ім’я носить ботанічний сад Університету ім. Шевченка; професор-фізик Г.Г.Де-Метц, композитор, засновник і перший директор Київської консерваторії В.В. Пухальський; композитор і співак, представник відомої української родини С.Ф. Дурдуківський; композитори Микола Антонович та Костянтин Миколайович Шиповичі; актриса театру “Березіль” Л.М. Гаккебуш; художники О.О. Мурашко, В.Д. Орловський, М.К. Пимоненко, інші.
Метою діяльності заповідника є забезпечення постійного збереження в недоторканості  пам’яток історії та культури, проведення наукових.


Адреса: м. Київ, вул. Дорогожицька, 7


Веб-сторінка:    https://oldnecropolis.wordpress.com

bottom of page